چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

به همت عضو هيات علمي سازمان پژوهش‎هاي علمي و صنعتي ايران محقق شد؛

پايان انجام مطالعه، تحقيق، بهبود و آزمون دستگاه شستشو و خشک کن پستان گاو جهت شير دوشي

  • دوشنبه 30 مهر 1397
  • 1281

شوراي تخصصي پژوهش و فناوري سازمان با خاتمه طرح پژوهشي با عنوان "انجام مطالعه، تحقيق، بهبود و آزمون دستگاه شستشو و خشک کن پستان گاو جهت شير دوشي" موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی: شورای تخصصی پژوهش و فناوری سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران با خاتمه طرح پژوهشی بیرونی نوع2 (قرارداد کارفرما با مجری) با عنوان "انجام مطالعه، تحقیق، بهبود و آزمون دستگاه شستشو و خشک کن پستان گاو جهت شیر دوشی"  با اعتبار 22 میلیون تومان موافقت کرد.
این طرح توسط  دکتر محمدرضا سنجابی عضو هيات علمي سازمان پژوهش‎هاي علمي و صنعتي ايران انجام و به ساخت دستگاه شستشو و خشک کن پستان گاو در شیردوشی به نتیجه رسید.
مجری طرح با بیان اینکه شیردوشی، در راستای جلوگیری از ایجاد ورم پستان که سالیانه هزینه های هنگفتی را یر دامدار تحمیل می کند،بسیار حائز اهمیت است. ورم پستان بطور معمول به عنوان پر هزینه ترین بیماری گاوشیری درنظر گرفته می شود و می توان گفت که ورم پستان از مهمترین عوامل اصلی حذف گاوهای شیری در ایران است.
دکتر سنجابی در ادامه اظهار داشتند:

در ایران و خیلی از کشورهای دارای صنعت پرورش گاو شیری و گله های بزرگ صنعتی،آماده سازی و شستشوی سرپستانکها قبل و بعد از شیردوشی معمولا توسط کارگر و بصورت دستی صورت می گیرد. در این راستا عواملی نظیر تجربه شیردوش، تراکم و تعداد گاو، زمان و فصل شیردوشی، دقت کارگر شیردوش، غلظت و کیفیت مواد ضدعفونی کننده شیمیایی و.... بر کیفیت بهداشتی شیر تولیدی، میزان سلول‎های بدنی (SCC) و میزان ورم پستان در گله موثر هستند. در این راستا دستگاه حاضر جهت کاهش و حذف شستشوی دستی و به حداقل رساندن نقش کارگران در مرحله آماده سازی پستان گاو برای شیردوشی و کاهش بار میکروبی شیر تولیدی است.
قابل ذکر این طرح به سفارش شرکت کشت و صنعت کارشینا و با هدف بهینه سازی نمونه اولیه، افزایش کارایی و طول عمر اقتصادی صورت گرفت.
 

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27