چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

وزير علوم در بازديد از سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران؛

تاکيد بر استفاده حداکثري از ظرفيت سازمان پژوهش ها در حل مشکلات کشور

  • دوشنبه 14 آبان 1397
  • 1079

دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حاشيه بازديد از سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران در نشست با رئيس و معاونان اين سازمان با اشاره به ظرفيت بالاي اين مرکز پژوهشي گفت: سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران به عنوان يک مرکزعلمي و تحقيقاتي معتبر در کشور شناخته مي شود و بايد از ظرفيت بالا و تاثير گذار اين سازمان براي حل مشکلات کشور، بيشتر استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی: در این نشست دکتر غلامی با بیان اینکه درسال ۹۸ سقف درآمدهای اختصاصی سازمان ها و مراکز پژوهشی را باید افزایش دهیم، گفت: دانشجویان در مراکز تحقیقاتی باید در پروژه ها یی که دارای پشتوانه مالی هستند، به کار گرفته شوند.
وی اظهار امیدواری کرد در این شرایط سخت اعتماد بیشتری در بخش‌های صنعتی و اجرایی بدست آید تا حرکتی جدید و قوی تر برای انجام کارهای تحقیقاتی هدفمند و تاثیرگذارشکل گیرد.
دکتر علیرضا عشوری، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز در این نشست در خصوص بازدید وزیر علوم از این سازمان و رونمایی از دو دستاورد تولیدی محققان آن، گفت: هر دو این محصولات در مرز فناوری روز دنیا قرار دارند و جزو محصولات تحریمی است که در اختیار ایران قرار نمی گیرد و اکنون توسط محققان ایرانی با قیمت بسیار پایین تر تولید شده است‌.
رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مورد سابقه تاسیس این سازمان نیز گفت: این سازمان در سال ۵۹ با هدف حمایت از محققان شکل گرفت و بعد از چند سال بحث انجام تحقیقات کاربردی نیز به وظایف آن افزوده شد.
وی افزود: تحقیقات کاربردی مورد نیاز صنایع و حمایت از محققان و فناوران کشور دو زمینه فعالیت سازمان است، همچنین در بخش حمایتی برگزاری جشنواره خوارزمی بین المللی که امسال سی و دومین دوره آن و جشنواره جوان و دانش آموزی که در سال جاری بیستمین دوره آن برگزار خواهد شد، از دیگر اقدامات ما در زمینه حمایت از پژوهشگران به شمار می آید.
دکترعشوری ارزیابی ثبت و اعتبارسنجی اختراعات را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و افزود: راستی آزمایی ادعای محققان توسط اعضای هیات علمی صورت می گیرد.
وی با اشاره به تاسیس مرکز رشد در این سازمان از سال 83 نیز گفت: مرکز رشد بخشی از فعالیت ها در راستای حمایت از محققان و نوآوران است که مرکز رشد جامع به شمار می آید و اکنون ۱۰۰ شرکت در آن مستقر هستند و نیمی از این تعداد شرکت های دانش بنیان شده اند.
رئیس سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران در مورد دیگر فعالیت‎های این سازمان اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه‎ای با سازمان صنایع کوچک ما حمایت از بخش های تحقیق و توسعه شرکت‎های کوچک را برعهده داریم که توسط اعضای هیات علمی هفت پژوهشکده ما انجام می شود و حمایت از تخصیص سهمیه کارآموزی دانشجویان کاردانی و کارشناسی نیز از دیگر اقدامات ماست و در سال جاری تاکنون یکصد و سه هزار دانشجو در این زمینه با سازمان همکاری داشته اند.
در این بازدید از «شیر الکتروهیدورولیک» و «نازل سوخت پاش هواپیما» که برای اولین بار توسط شرکت دانش بنیان «سرو هیدرولیک پویا» تولید شده است و همچنین رونمایی از رادیو« VHF/ AM هوایی» ساخت شرکت دانش بنیان «بکر پارت خاورمیانه» از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران رونمایی شد.
در ادامه دکتر غلامی از واحدهای مختلف سازمان پژوهش‎های علمی و صنعتی ایران از جمله 

آزمایشگاه كشت بافت گياهي (بیوتکنولوژی اصلاح و اهلی سازی گیاهان) پژوهشکده کشاورزی، پژوهشکده بیوتکنولوژی و مرکز کلکسيون میکروارگانیسم‎‏های صنعتی و مرکز رشد این سازمان بازدید و با محققان این واحد‌های تحقیقاتی دیدار و گفتگو کرد.
قابل ذکر است توضیحات محصولات رونمایی شده و واحدهای بازدید شده در فایل‎های پیوست می‎باشد.
همچنین گزارش تصویری این بازدید در قسمت گالری سایت سازمان قابل بهره برداری می‎باشد.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27